by Alessandro Lombardi https://pl.linkedin.com/in/lombardialessandro
Akronim SSSR (CCCP) oznacza Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich (Sojuz
Sovietskich Socjalističeskich Respublik lub Союз Советских Социалистических Республик),
który składał się z różnych krajów w Europie Wschodniej. Co wspólnego mają niektóre z tych krajów
należących do tego “bloku” lub “państwa satelitarne”, oprócz położenia geograficznego?
Między innymi posługują się bardzo trudnymi językami, zarówno w zakresie pisowni, jak i wymowy. Mają także wspólną historię, od wojny jugosłowiańskiej do długiej i tragicznej wojny między Rosją i Ukrainą, która dotknęła wszystkie wschodnie narody.
Istnieje jednak inna, mniej znana cecha, która łączy Rosję, Polskę i Ukrainę – wszystkie te kraje przodują w sektorze IT. Począwszy od szkoły, dzieci są zachęcane do nauki obsługi komputerów, a wiele z nich w przyszłości staje się tymi, których nazywamy programistami stron internetowych, kierownikami projektów, architektami systemów lub analitykami oprogramowania. Wielu z nich prawdopodobnie wyobraża sobie świat, w którym IT przyczynia się do rozwiązywania problemów naszej przyszłości i gdzie wiedza ekspertów z branży ma istotny wpływ na ewolucję zawodu.
Taka jest wizja Światowego Stowarzyszenia Biznesu, dedykowanego nauczycielom i
naukowcom z branży IT oraz Stowarzyszenia Maszyn Komputerowych (ACM).
Stowarzyszenie ma ponad 100 000 członków, co czyni go największą instytucją w
tej dziedzinie.
Co roku firma sponsoruje ICPC (International Collegiate Programming
Contest). Jest to największy i najbardziej prestiżowy globalny
konkurs programowy poświęconym studentom uniwersyteckim w dziedzinie IT. Konkurs jest chętnie śledzony przez ekspertów branżowych. Ponad dwa tysiące uniwersytetów gromadzi przyszłych geniuszy IT na których czeka z otwartymi ramionami wiele miejsc pracy w tym sektorze.
Przez około 20 lat (od 1977 roku) nagrody za tę konkurencję zostały zmonopolizowane przez Stany Zjednoczone. Nie jest to niespodzianką, ponieważ USA jest źródłem IBM, oficjalnego sponsora imprezy. Ponadto wielu innych gigantów IT, takich jak Apple, HP, Microsoft i Google pochodzi z USA. Większość osób czytających ten artykuł prawdopodobnie wcześniej kupiła oprogramowanie tych firm. Jednak po 1997 r. kompas zwycięzców przenosi się na Wschód, a Chiny i Rosja są na pierwszym i drugim miejscu. Zarówno Kanada, jak i Polska zdobyły wyróżnienia przy dwóch różnych okazjach. Rosja wygrała każdy konkurs od 2012 roku, a inne kraje wschodnie zdominowały ostatnią konkurencję w 2016 roku. W pierwszej dziesiątce znalazło się osiem wschodnioeuropejskich zespołów – pięć rosyjskich, dwa polskie i jeden ukraiński.
Wyniki tego konkursu odzwierciedlają globalizację rynku IT i nowy kierunek outsourcingu projektów IT. Wiele firm informatycznych zdecydowało się przenieść swoje procesy IT
do tych krajów, szczególnie do Polski. Będąc klejnotem tego kraju, Kraków jest uważany za
europejską stolicę outsourcingu, a także dziewiąte z najlepszych miast na świecie jak wynika z badań
amerykańskiej firmy Tholons. Stolica Warszawy plasuje się w najlepszej 25, natomiast Wrocław
zajmuje 58. PKB w Małopolsce podwoiło się w ciągu ostatnich dziesięciu
lat dzięki outsourcingowi i funduszom europejskim.
Gdy następnym razem włączysz aplikację na smartfonie, zastanów się, czy aplikacja mogła zostać opracowana w kraju wschodnioeuropejskim, a nie w USA.
Właśnie dlatego wybraliśmy Polskę jako siedzibę ITSELECTA.
Polska i Ukraina to miejsca, w których można znaleźć odpowiednie firmy i specjalistów IT.
0 Comments